Co przyciąga informatyków?

Specjaliści branży IT już od dawna pozostają najbardziej pożądaną przez pracodawców grupą zawodową – zapotrzebowanie na ich kompetencje stale rośnie. Według prognoz, do końca 2020 roku miejsc pracy w IT będzie dwa razy więcej niż specjalistów, którzy mogliby je obsadzić. W związku z tą sytuacją, kandydaci mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i mają uprzywilejowaną pozycję w kontaktach z pracodawcami. Dobra pensja czy podstawowe dodatki pozapłacowe często jednak nie wystarczają by zatrudnić informatyka i zatrzymać go w firmie na dłużej. Czym zatem zachęcić specjalistów IT do pracy?

Liczy się ambitny projekt i możliwość rozwoju osobistego

Dla specjalistów IT duże znaczenie ma projekt, w który będą zaangażowani. Chodzi tutaj o dobór technologii, cel projektu, jego odbiorcę, a także rolę jaką przyjdzie kandydatowi pełnić w zespole. Informatycy lubią wyzwania i poczucie, że tworzone przez nich rozwiązanie jest nie tylko unikalne i nowatorskie, ale również użyteczne dla wielu ludzi. Branża IT wymaga ciągłego dokształcania, ze względu na szybki rozwój technologii. Ważne by dany projekt pozwalał pracownikom być z nowinkami na bieżąco i nie opierał się na przestarzałych rozwiązaniach. Pamiętajmy jednak, że możliwość nauki daje nie tylko realizowane przedsięwzięcie, ale również dobry zespół – współpraca z ludźmi, od których można uczyć się nowych rzeczy. 

Informatycy cenią sobie swobodę tworzenia. Nie lubią ograniczeń i stereotypowego myślenia, nie chcą powielać narzuconych szablonów. Liczy się dla nich możliwość dochodzenia do celu własnymi drogami. To ona sprawia, że czują się ważni dla firmy oraz, że w ich oczach praca nabiera znaczenia. Informatyk na pewno doceni, kiedy będzie mógł przeznaczyć część swojego czasu pracy na rozwijanie własnych pomysłów i projektów, które mogą w późniejszym czasie zostać wdrożone w firmie.  

Benefity pozapłacowe – przełamanie schematów się opłaca

Lista pozapłacowych elementów systemów wynagrodzeń w większości dużych firm (niezależnie od branży) obejmuje świadczenia, takie jak dofinansowanie zajęć sportowych, opieka medyczna czy służbowy laptop i  telefon komórkowy. Dodatki te są już na tyle standardowe, że nie pozwalają wyróżnić się firmie, a tym samym nie przekonują kandydatów do podjęcia zatrudnienia. Na rynku informatycznym duży udział mają firmy zagraniczne, których pracownicy funkcjonują na co dzień w międzynarodowym środowisku pracy. Należy więc postawić na kompetencje językowe, organizując szkolenia, czy choćby dofinansowując lekcje. 

Większość specjalistów IT należy do pokolenia Y, czyli tzw. millenialsów, którzy dorastali w realiach wolnego rynku i globalizacji. Warto więc by pracodawcy kładli nacisk na programy work-life balance, możliwość pracy zdalnej czy dofinansowanie relokacji. Pozytywnie odbierane są świadczenia, które mają pracownikom ułatwić funkcjonowanie w biurze, a także sprawić, by ich życie prywatne było bardziej aktywne. Do świadczeń z tej grupy należą np. śniadania czy lunche serwowane w miejscu pracy, zwrot kosztów dojazdu do pracy, zajęcia sportowe, wyjazdy turystyczne. O atrakcyjności oferty konkretnego pracodawcy świadczą także inne elementy kształtujące środowisko zatrudnienia. Wśród specjalistów IT cenione są zwłaszcza praca zdalna  i elastyczny czas pracy. W wielu firmach narzędzia te stają są elementami całościowych programów wspierających zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. To, co interesuje kandydatów IT to także brak firmowego dress-code’u, posiadanie „chill-out roomu”, gdzie pracownicy mogą odpocząć. Jak wspomniano wcześniej, informatycy zwracają uwagę na rozwój zawodowy. Dlatego to, czy potencjalny zatrudniający będzie mógł skutecznie zadbać o stałe podnoszenie kwalifikacji pracownika często jest kluczowe w podjęciu decyzji. Im więcej możliwości zdobycia profesjonalnych certyfikatów jest w stanie zapewnić kandydatowi firma, tym jego oferta jest atrakcyjniejsza. 

Jak rekrutować w IT?

Ogromna część kandydatów w tej branży nie poszukuje aktywnie pracy. Tradycyjne rozwiązanie polegające na publikacji ogłoszeń na portalach internetowych, nie przyniesie więc dobrych efektów. Aby znaleźć odpowiedniego kandydata i zainteresować go ofertą, warto nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną, która rekrutacją specjalistów zajmuje się profesjonalnie. Agencje zatrudnienia posiadają sprawdzone metody i narzędzia rekrutacji. Pozyskują cennych, normalnie niedostępnych kandydatów odnoszących sukcesy w swojej branży. Dzięki wnikliwej diagnozie specjalistów, uzyskują informacje o ich kompetencjach merytorycznych, dopasowaniu osobowości do wymogów stanowiska, a także poziomu aspiracji i motywacji do pracy. Bardzo ważną umiejętnością w procesie pozyskiwania kandydata jest także efektywna komunikacja. Dotarcie do odpowiedniego specjalisty to tylko część rekrutacji. Głównym celem jest zainteresowanie go ofertą pracy. Informatycy są bardzo konkretni, dlatego komunikacja z nimi musi również być rzeczowa, szybka, pełnowartościowa, a jednocześnie  czytelna i przyjazna. Wsparcie doświadczonych headhunterów znacznie zwiększa szansę na pozyskanie talentów do firmy i ułatwia negocjacje warunków zatrudnienia z rekomendowanymi kandydatami. 

Branża IT rozwija się z miesiąca na miesiąc i wraz z upływem czasu deficyt informatyków będzie coraz większy, a co za tym idzie, pracodawcy będą musieli zaoferować im jeszcze więcej przywilejów, by zachęcić ich do pracy u siebie. Możemy więc być niemal pewni, że w najbliższych latach dysproporcja (zarówno jeżeli chodzi o zarobki, jak i świadczenia pozapłacowe) pomiędzy branżą informatyczną a pozostałymi sektorami gospodarki będzie się tylko i wyłącznie powiększać.

Comments are closed.