Outsourcing procesów rekrutacyjnych

Współcześnie outsourcing coraz częściej wykorzystywany jest przez firmy, które chcą ograniczyć koszty, które ponosi przedsiębiorstwo w różnych obszarach. Dzięki niemu możliwe jest także wprowadzenie nowych rozwiązań, które dotychczas nie były wykorzystywane. Mogą one przyczyniać się do polepszenia efektywności pracy w firmie. Na czym dokładnie polega i co może wchodzić w zakres takich rozwiązań?

Czym jest outsourcing procesów biznesowych?

Business Process Outsourcing polega na przekazaniu prowadzenia pewnych obszarów przedsiębiorstwa zewnętrznym firmom specjalizującym się w konkretnych usługach. Jest on polecany szczególnie wtedy, kiedy firma nie posiada działów w odpowiednich kategoriach lub nie zatrudnia specjalistów, którzy specjalizowaliby się w danych obszarach. Outsourcing procesów biznesowych w takim przypadku wpływa przede wszystkim na ograniczenie kosztów, które wiązałyby się z koniecznością utworzenia specjalnego działu, co zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które wyłącznie okresowo zatrudniają pracowników, nie zawsze jest opłacalne. 

Jakich usług może dotyczyć outsourcing procesów biznesowych?

Obecnie usługi zewnętrznych podmiotów bardzo często wykorzystywane są w zakresie finansów i księgowości, czy kadr i płac. Coraz częściej także dotyczą one marketingu. Obszarem, który zdecydowanie wygrywa w tej kwestii, są jednak procesy rekrutacyjne prowadzone przez firmy doradztwa personalnego. W tym przypadku można mówić o osobnym dziale nazywanym już nie BPO (Business Process Outsourcing), ale o RPO (Recruitment Process Outsourcing), czyli outsourcing procesów rekrutacyjnych. Dbając o wizerunek przedsiębiorstwa, warto postawić na profesjonalne procesy pozyskiwania i zatrudniania pracowników, wykonywane przez zewnętrzne firmy. Ma to znaczenie między innymi dla zbudowania marki o silnej pozycji rynkowej. 

Dlaczego warto stawiać na outsourcing procesów biznesowych w rekrutacji pracowników?

Korzyści wynikające z nowoczesnych rozwiązań rekrutacyjnych są ogromne. Przede wszystkim pozwalają na dotarcie do najbardziej wykwalifikowanych pracowników na rynku. Może przełożyć się to także na zmniejszenie rotacji nowo zatrudnionych pracowników. Specjaliści, których zatrudniają zewnętrzne firmy doradztwa personalnego, są badani pod kątem predyspozycji, czy posiadanych kompetencji względem stanowiska, na które są rekrutowani. To przekłada się na zdecydowanie większą efektywność procesów rekrutacyjnych. W przypadku, kiedy kandydat nie nadaje się na jedno stanowisko, może okazać się, że doskonale sprawdzi się w innej roli. Dzięki temu sama rekrutacja w obrębie jednego przedsiębiorstwa może zdecydowanie się skrócić, co przekłada się na szybsze rozpoczęcie realizacji właściwych projektów, a tym samym ogromne oszczędności. 

Współcześnie coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Jest to rozwiązanie wybierane przez duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają przynajmniej kilkudziesięciu pracowników w skali roku. Tego typu usługa jest ważna zwłaszcza dla tych jednostek, które cały czas realizują nowe projekty, gdzie najważniejsze jest ich terminowe wykonanie. Outsourcing procesów biznesowych chętnie wykorzystywany jest przez firmy finansowe, telekomunikacyjne oraz przedsiębiorstwa zajmujące się branżą IT. 

Comments are closed.