Przyszłościowe kierunki studiów. Jak mądrze pokierować swoją karierą?

Matura odbyła się w tym roku w trudnych okolicznościach – to jednak nie koniec. Teraz czeka Cię kolejne wyzwanie – musisz zdecydować się, co chcesz robić w przyszłości. Stoisz, więc przed wyborem studiów – wszak w większości ofert pracy jednym z wymogów jest wykształcenie wyższe, prawda?

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Wybór kierunku odpowiedniego dla Ciebie to już połowa sukcesu. Jeśli pójdziesz na studia, które nie są dla Ciebie dobre szybko się znudzisz i zniechęcisz. To może poskutkować tym, że po kilku miesiącach będziesz chciał je zmieniać. Oczywiście nie ma w tym nic złego i takie sytuacje zdarzają się często, jednak warto już na samym początku poświęcić czas, by przeanalizować kwestie, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Przede wszystkim weź pod uwagę swoje zainteresowania. Zastanów się, co Cię ciekawi – pamiętaj, że robiąc to, co lubisz, nigdy tak naprawdę nie będziesz pracować. W takiej sytuacji obowiązki zawodowe będą sprawiać Ci przyjemność. Bardzo ważne jest również zapotrzebowanie na rynku na daną kompetencję. Dzięki temu masz większą pewność, że nawet podczas studiów znajdziesz zatrudnienie w zawodzie, a w późniejszym czasie będziesz z łatwością mógł zmienić pracę. Nie ukrywajmy również, że w przypadku dużej liczby organizacji z branży i deficytu specjalistów będziesz mógł liczyć na atrakcyjne zarobki. Aby to sprawdzić, możesz zerknąć na oferty pracy, a także raporty związane z analizą rynku. Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, są Twoje predyspozycje – jeśli np. nie przepadasz za kontaktem z ludźmi, to praca w handlu będzie dla Ciebie udręką. Przejdź, więc test predyspozycji zawodowych, by zobaczyć, w którym zawodzie będzie Ci łatwiej osiągnąć dobre rezultaty.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Informatyka

Branża IT od lat cierpi na niedobór ludzi – głównie programistów. Jest to rozwojowy sektor, który w najbliższym czasie tylko wzmocni swoją pozycję. Pracownicy mogą liczyć na duże zarobki, a już na starcie kwota w okolicy średniej krajowej nie jest zaskoczeniem. Studiowanie informatyki jest, więc dobrym wyborem, jeśli chcesz zacząć działać w tej branży. Ten kierunek da Ci podstawy i pokaże, jak wiele obszarów IT masz do wyborów. Jeśli ciekawią Cię najnowsze technologie, warto zainteresować się tematem Big Data.

Zarządzanie projektami

Ten kierunek studiów przyda się w większości branż – między innymi w omawianym już sektorze IT. Przedsiębiorstwa działają obecnie na zasadzie projektów, których celem jest dostarczenie klientowi produktu końcowego. Takie studia pozwolą Ci, więc na szeroki wybór firm, do których możesz aplikować. Zdobędziesz na nich wiedzę o tym, czym jest projekt, jak nim zarządzać, a także wykorzystywanych metodykach i sposobach na motywowanie zespołu.

Filologia języka obcego

Studia, na których biegle nauczysz się języka obcego, są dobrym wyborem dla humanistów. Postaw na naukę popularnych języków europejskich (np. niemiecki, francuski i hiszpański), a także orientalnych (takich jak języki Azji). Nie myśl sobie jednak, że po tych studiach czeka Cię jedynie kariera tłumacza lub nauczyciela. Sektor SSC/BPO ma duże zapotrzebowanie na osoby mówiące takimi językami – wystarczy zobaczyć na oferty pracy. Aby zdobyć zatrudnienie, wystarczy jedynie komunikatywna znajomość docelowego języka – całej reszty zostaniesz nauczony już w firmie.

Czy na rynku liczą się tylko studia?

Pamiętaj, że studia to nie tylko specjalistyczne wykształcenie – to również okazja do zdobycia szeregu umiejętności społecznych, takich jak np. współpraca w grupie. Takie kompetencje są niezwykle cenne i wręcz konieczne w pracy zawodowej. Wystarczy, że zrobisz research wymagań w ofertach pracy – sam się przekonasz, jak wiele umiejętności miękkich trzeba posiąść. Podczas studiów zainteresuj się, więc dodatkowymi aktywnościami, takimi ja wolontariat, pomoc w organizacji wydarzeń i kongresów, albo udział w stowarzyszeniach studenckich.

Comments are closed.