10 wskazówek jak przygotować się do sesji Assessment Center

Assessment Center to najlepszy sposób rekrutacji pracowników. Kandydaci spotykają się podczas sesji, na której wykonują zadania indywidualne oraz grupowe. Niezależni asesorzy obserwują każdą osobę szukając w niej tendencji zachowań, które świadczą o posiadaniu pożądanej przez firmę kompetencji. Po zakończeniu sesji asesorzy spotykają się i dyskutują na temat każdego uczestnika. Gotowy raport o każdej osobie dostarczany jest do osób odpowiedzialnych za rekrutację pracowników.

Zadania, które występują podczas AC, są zawsze dopasowane do wymogów przedsiębiorstwa – wobec tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie wyzwania na nas czekają. Czy oznacza to jednak, że nie możemy się przygotować? Absolutnie nie – jeśli chcemy dobrze wypaść, powinniśmy zastosować się do kilku wskazówek.

Zbierz informacje

Zadania podczas Assessment Centre są oparte o wymogi przedsiębiorstwa – warto więc je wcześniej poznać. Wyszukaj informację o firmie, o jej kulturze, o wizji i wartościach, którymi się kieruje. Postaraj się zrozumieć, jaka osoba jest poszukiwana. Przeanalizuj opis stanowiska, o które się ubiegasz oraz poprzednie etapy rekrutacji.

Nastaw się odpowiednio

Nastawienie to połowa sukcesu. Bądź, więc mentalnie przygotowany na to, że podczas sesji spotka Cię wiele zadań, które będą dla Ciebie niespodzianką. Możesz spodziewać się zadań z różnych obszarów – np. organizacji, pracy pod presją, zarządzania czasem. Zadania mogą mieć różne formy – spodziewaj się więc poprowadzenia prezentacji lub zrobienia analizy, a także innych zadań w formie case study, wywiadu, czy też testów.

Poćwicz testy

Podczas sesji możesz spotkać się z testami psychometrycznymi. Przerób kilka z nich przed tym ważnym dniem (znajdziesz je w internecie). Wiele z nich opiera się na podobnym schemacie, wobec czego ułatwią Ci one ich późniejsze rozwiązywanie.

Pytaj i słuchaj uważnie

Słuchaj uważnie opisu każdego zadania, tak by dobrze zrozumieć instrukcje. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – pytaj. Aby dobrze wypaść, musisz dobrze zrozumieć, co trzeba zrobić. Uważnie słuchaj również innych uczestników – szczególnie kiedy macie ze sobą współpracować.

Postaw na współpracę

Działanie w grupie to umiejętność często szukana wśród pracodawców i niezwykle przez nich ceniona. W trakcie zadań zespołowych nie staraj się zdominować grupy, lecz postaw na współpracę, tak by osiągnąć założony cel. Bądź otwarty i zaangażowany. Prowadź konstruktywne dyskusje, ale nie wdawaj się w kłótnie.

Bądź pewny siebie

Organizacje podczas rekrutacji pracowników często poszukują pewności siebie i wiary we własne umiejętności. Mit mówi jednak, że podczas sesji Assessment Center musisz grać pierwsze skrzypce i przewodzić grupie. Tymczasem firmy nie zawsze szukają lidera. Nie próbuj więc koniecznie przejąć kierowniczej funkcji w grupie, jeśli stanowisko o które się ubiegasz tego nie wymaga. Pokaż się raczej, jako osoba, która wie, co mówi i robi.

Wyśpij się

Sesja Assessment Center to dużo zadań, które wymagają intensywnego myślenia. W związku z tym wyśpij się dobrze, tak byś był podczas niej w pełni sił. To pozwoli Ci pokazać Twoje wszystkie umiejętności, wzmocni Twoją pewność siebie i sprawi, że będziesz bardziej kreatywny i entuzjastyczny. Pamiętaj też, że asesorzy Cię obserwują – nie możesz więc przysypiać podczas wykonywania zadań.

Strój to podstawa

Wybierz ciuchy wygodne, komfortowe i sprawdzone. Ubierz się w te ubrania, w których wiesz, że dobrze wyglądasz i czujesz się pewny siebie. Nie możesz jednak zapomnieć, że AC to kolejny etap rekrutacji pracowników – w związku z tym Twój strój powinien być schludny i pasujący do kultury organizacyjnej firmy, do której aplikujesz.

Dobrze się odżywiaj

Przed Assessment Center powinieneś zwrócić uwagę na to, co jesz. Podczas spotkania musisz być bowiem skupiony i nic nie powinno Cię rozpraszać – również bolący żołądek. Dzień wcześniej zjedz więc lekkostrawne posiłki, a w dniu sesji postaw na pożywne i sycące śniadanie.

Znajdź swój sposób na stres

Rekrutacja to zawsze stresujący moment – znajdź wiec swój sposób na walkę ze stresem. Może to być np. wzięcie kilku głębokich oddechów. Jeśli wcześniej przygotujesz sobie swoją strategię, będziesz mógł wykorzystać ją w stresujących momentach spotkania. W wielkim dniu warto również zrobić rano lekkie ćwiczenia, które wyzwolą dodatkową energię.

Powodzenia! 🙂

Comments are closed.