Rekrutacja wolumenowa – nasze case study

Często podczas rekrutacji pracowników na konkretne stanowisko szukamy tego jednego, odpowiedniego człowieka. Co jednak w sytuacji, kiedy np. powstaje nowy zakład produkcyjny? Albo centrum SSC/BPO pozyskało nowego klienta i musi zbudować cały zespół? Wówczas owszem – mamy konkretne stanowisko, pod które prowadzimy rekrutacje, ale poszukujemy na nie wielu osób. W tym przypadku mamy więc do czynienia z rekrutacją wolumenową, o której to chcielibyśmy dziś Wam opowiedzieć.

Czym jest rekrutacja wolumenowa?

Zapełnienie otwartych przez firmę w trakcie rekrutacji wolumenowej wakatów często musi odbyć się w krótkim czasie. Dodatkowo w wielu przypadkach nie mamy tylko jednego stanowiska do obsadzenia – ale dużą ich liczbę. I na każde z nich potrzebujemy zatrudnić kilka osób. Brzmi jak niełatwy orzech do zgryzienia, prawda? I tak właśnie jest!

Ten typ rekrutacji jest bardzo wymagający. Konsultanci muszą zmierzyć się z setkami CV do przejrzenia. Następnie w krótkim czasie muszą przeprowadzić wiele rozmów i ocenić dużą liczbę kandydatów. Konieczne jest tutaj szybkie działanie. Wszystko po to, by zapewnić odpowiednich ludzi w wyznaczonym terminie. Z drugiej strony, często w rekrutacjach typu blue collar kandydaci składają CV do wielu firm. Przez to szybko znikają z rynku. To kolejny czynnik, który powoduje, że musimy działać sprawnie. A co z white collar? Ich również może dotyczyć rekrutacja wolumenowa. W tym to jednak przypadku dużym wyzwaniem jest znalezienie wystarczającej ilości ludzi. Często korzysta się więc z direct search.

Wszystko to sprawia, że procesy te nie są łatwe. Największą jednak trudnością jest utrzymanie odpowiedniej jakości rekrutacji. Należy pamiętać, by dbać o kandydata, przeprowadzić proces selekcji w odpowiedni sposób, a przy tym sprawnie i jasno komunikować się z osobami decyzyjnymi.  Z tych to wszystkich powodów rzesza firm decyduje się poprosić o pomoc agencje rekrutacyjne.

Nasze case study

My jako firma doradztwa personalnego, bardzo często prowadzimy dla wielu naszych klientów rekrutacje wolumenowe. Chcemy dziś z Wami podzielić się jednym z case study. Zgłosiło się do nas bowiem globalne przedsiębiorstwo produkcyjne z prośbą o wsparcie w prowadzeniu dużego procesu rekrutacji pracowników. Wyzwanie było spore – chodziło bowiem o uruchomienie nowego zakładu! Mówimy tutaj o nowoczesnym ośrodku, na jednym z najbardziej konkurencyjnych w tej branży, produkcyjnych rynków w Polsce. W samej organizacji Klienta działo się bardzo dużo. Zmieniana była bowiem struktura i procesy produkcyjne. Możemy więc mówić o tym, że praca na pewno była (i dla zatrudnionych osób dalej jest) w bardzo dynamicznym środowisku. Sumarycznie klient chciał pozyskać 600 pracowników! A wszystko to zostało rozłożone na 5 lat. Robi wrażenie, prawda?

Jako że mamy doświadczenie w tego typu rekrutacjach, zupełnie nas to nie przeraziło. A nawet więcej – spowodowało u nas ekscytację tym, że możemy pomóc w rozwoju tej organizacji! Warto tutaj zaznaczyć, że prowadzaliśmy ten projekt jako jedyna firma rekrutacyjna. Wobec czego spadła na nas duża odpowiedzialność. Bazując na naszych wcześniejszych doświadczeniach, przygotowaliśmy plan. Stworzyliśmy dedykowany zespół naszych konsultantów. Pracowaliśmy w zdefiniowanym zakresie stanowisk. Przeprowadziliśmy na wstępie akcje związane z doradztwem personalnym. Przeanalizowaliśmy rynek dostępności kandydatów, a także zrobiliśmy analizę płac i benefitów, które są standardem w tej branży i regionie. Wsparliśmy klienta w kształtowaniu konkurencyjnego EVP. Konsultowaliśmy też jego działania Employer Brandingowe.

Przechodząc do samej rekrutacji. Procesowaliśmy dokumenty tysięcy kandydatów, monitorowaliśmy efekty i ciągle usprawnialiśmy proces rekrutacji, tak by ten był jak najbardziej efektywny. Z dumą możemy powiedzieć, że skutecznie zrekrutowaliśmy potrzebne osoby! Do wykonania mieliśmy również liczne sesje assessment center, które pomogły nam wybrać tych kandydatów, którzy najbardziej odpowiadali wymaganiom Klienta. 

Czy akcja była sukcesem? Jak najbardziej. Kluczem jednak do tego było nasze doświadczenie, a także przygotowanie. Dokładnie poznaliśmy Klienta i zrozumieliśmy jego potrzeby. Następnie zderzyliśmy to z naszą wiedzą branżową.

Jeśli i Was interesowałabym pomoc w zakresie rekrutacji wolumenowej – zapraszamy do kontaktu!

Comments are closed.