Czy już czas na przebranżowienie?

W Twojej obecnej pracy jest tak cudownie, że znane powiedzenie: „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” coraz bardziej Cię kusi? Jeśli tak, może być to znak, że najwyższa pora pomyśleć nie tyle o zmianie firmy, jak o całkowitym przebranżowieniu się.

Czemu ludzie zmieniają zawód?

Zjawisko to dotyczy coraz to większej liczby osób. Powodów jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest ogromne tempo zmian – zarówno w technologiach, codziennym życiu jak i biznesie. Zawód, który wybraliśmy mając naście lat wymiera, albo przestaje być opłacalny. Pojawiają się na rynku opcje, które bardziej odpowiadają naszym preferencjom (a które nie istniały, gdy wchodziliśmy na rynek). Poza tym pamiętajmy również, że każdy ma prawo się mylić. Nasz pierwszy wybór zawodu nie musiał być więc właściwy i w związku z tym nie tkwijmy w nim na siłę.

Pewnie wszyscy mamy już dość ciągłego słyszenia o pandemii? Niestety jest to kolejna z przyczyn zmiany branży. Spowodowała bowiem ona zamknięcie niektórych sektorów (które obecnie powoli wracają do życia) i konieczność szukania nowej profesji przez wiele osób.

Popularność przebranżowienia się jest coraz większa również dzięki powszechnemu dostępowi do informacji. Ludzie na przykładzie innych widzą, że wcale nie muszą całe życie tkwić w znienawidzonej pracy. Dodatkowo mogą w łatwy sposób zdobyć wiedzę potrzebną, by rozpocząć karierę w nowym miejscu (np. dzięki kursom czy szkoleniom online).

Na jakie kierunki najczęściej decydują się osoby zmieniające zawód?

O IT krąży wiele opowieści – np. że praca leży na ulicy, jest tak duże zapotrzebowanie, że przyjmują każdego, już na start można zarabiać dużo ponad średnią krajową, a wynagrodzenie po kilku latach pracy sięga kwot niewyobrażalnych dla większości Polaków. Z tego też powodu wiele osób decyduje się pójść w tę stronę. Dla niektórych z nich może być to jednak rozczarowanie. Okazuje się bowiem, że programowanie nie jest wcale takie łatwe i żeby rozpocząć pracę jako developer, trzeba poświęcić ogromną ilość czasu i wysiłku. Dodatkowo owszem – zapotrzebowanie na specjalistów jest ogromne. Jednak kluczowe jest tutaj słowo „specjalista”. Firmy biją się o osoby już doświadczone, a te, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę, muszą wykazać się sporymi umiejętnościami i pokonać konkurencję (która na początku kariery jest znaczna). Jeśli więc chcemy zostać programistami, musimy uzbroić się w cierpliwość i niesłabnący zapał do nauki.

Pamiętajmy jednak, że IT to nie tylko bycie developerem. Obserwując np. oferty pracy, widzimy że są inne zawody w tej branży – równie potrzebne, na które też jest popyt – a być może z mniejszym progiem wejścia. Jeśli mamy doświadczenie liderskie warto zainteresować się rolą Project Managera. Byliśmy kontrolerami jakości – sprawdźmy, co jest wymagane, by zostać testerem oprogramowania. Dobrą opcją na rozpoczęcie jest również praca na helpdesku, czyli pierwszej linii wsparcia. Zadaniem takich osób, jest rozwiązywanie podstawowych problemów z zakresu IT w firmie (lub u klienta) – np. zainstalowanie aplikacji. Jako że kwestie te nie są skomplikowane, organizacje nie wymagają od kandydatów zaawansowanej wiedzy. Są więc idealną opcją na start dla kogoś, kto chce poznać ten świat.

Nie tylko IT

Kolejnym często wybieranym kierunkiem stało się e-commerce. Branża ta zyskała wiele na pandemii (handel przeniósł się w znacznym stopniu do internetu). Jedną z opcji jest praca magazyniera, gdzie nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji. Liczy się jednak dokładność, sprawność fizyczna i odpowiedzialność. Inną opcją jest praca w obsłudze klienta. Tutaj dobrze czuć się mogą osoby dobre w kontaktach z ludźmi, czy np. sprzedaży. Wiele firm z sektora SSC/BPO poszukuje pracowników do obsługi swoich klientów. W przypadku usług świadczonych dla naszego kraju nie ma wymogu posługiwania się językiem obcym. Jeśli jednak chcemy więcej zarabiać, zainteresować się powinniśmy pracą w centrach usług wspólnych ze znajomością języka obcego. Chcemy więc przebranżowić się na taki zawód? Zacznijmy od nauki angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub innego języka. Jest to dobry start, aby zdobyć specjalizację (np. w zakresie księgowości). Firmy bowiem są w stanie nas wszystkiego nauczyć.

Garść porad

A więc to jednak czas na przebranżowienie? Wobec tego uzbrój się w cierpliwość – proces ten chwilę potrwa. Nie zrażaj się po pierwszych niepowodzeniach i nie rzucaj starej pracy, nim znajdziesz nową. Podstawą udanego działania jest posiadanie celu – zastanów się więc, do czego dążysz i przygotuj na tej podstawie plan (co musisz zrobić, czego się nauczyć – bazą do tego może być np. przeglądanie ofert pracy). Następnie zacznij rozwijać umiejętności kluczowe do zmiany zawodu. Możesz też zacząć obracać się w docelowym dla Ciebie sektorze (np. poprzez udział w wydarzeniach branżowych organizowanych w Twoim mieście). Dzięki temu poznasz ludzi, którzy pracują tam, gdzie Ty dopiero chcesz. Porozmawiaj z nimi i zobacz, jak oni zaczynali!

Comments are closed.