Kobiety w IT

Branża IT to obszar, który w ostatnich latach jest jednym z najlepiej rozwijających się w Polsce. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe oferty pracy. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale także testerzy, analitycy, managerowie, administratorzy,  czy osoby odpowiedzialne za szeroko rozumiany zautomatyzowany marketing. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się kobiety? Czy do pracy w branży IT potrzebne jest techniczne wykształcenie? 

Stereotypy kontra rzeczywistość – branża IT

Pomimo rozwoju technologii i zmian, które miały miejsce w społeczeństwie, wciąż panują pewne mity dotyczące obecności mężczyzn i kobiet na rynku pracy. Jeden z nich związany jest z dostępnością pewnych zawodów wyłącznie dla Panów. Wiele firm wykorzystujących zaawansowane systemy technologiczne wciąż bazuje na zespołach męskich. W 20018 roku Fundacja Carrots opublikowała raport – Kobiety w IT, który powstał we współpracy z innymi partnerami.  Badaniu poddane zostały Panie pracujące w branży IT w Polsce. Wyniki dały pogląd na wiele ciekawych aspektów. Wzięto pod uwagę między innymi liczbę Pań zatrudnionych w działach IT. Okazuje się, że Panie stanowią jedną trzecią wszystkich pracowników w tej specjalizacji. Co więcej, okazało się, że płeć żeńska doskonale odnajduje się w IT. Jest to dla kobiet praca satysfakcjonująca – tak opowiedziało się ponad 70% osób biorących udział w badaniu. Jednocześnie zauważono również problem trudności z podjęciem zatrudnienia w tym sektorze. Ponad połowa Pań stwierdziła, że mężczyźni znacznie szybciej odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii. Nie oznacza to jednak, że kobiety sobie z nim nie radzą – czasem potrzebują tylko trochę więcej czasu. 

Wykształcenie i doświadczenie – czy mają znaczenie?

Przygotowanie do pracy w branży IT w przypadku kobiet nie zawsze oznaczało studia informatyczne. Duża część osób ankietowanych studiowała kierunki ścisłe, a pierwsze kroki na rynku stawiała poza stanowiskami związanymi z obszarami IT. W miarę rozwoju zawodowego decydowała się jednak na zatrudnienie w jednej z najbardziej rozwijających się branży. 
Zdecydowana większość kobiet w branży IT zauważa również, że połączenie ich pracy z prowadzeniem domu czy wychowywaniem dzieci jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku innych obszarów zawodowych. Może to wynikać z faktu możliwości pracy zdalnej, którą oferuje coraz większa liczba pracodawców. 

Perspektywy rynku pracy - obszar IT

Branża IT charakteryzuje się szerokim wachlarzem specjalizacji. Dzięki temu oferuje zatrudnienie wielu osobom o zróżnicowanych kompetencjach. Rozwój tego sektora jest także do tego stopnia dynamiczny, że brakuje rąk do pracy niemal w każdej specjalizacji. I to pomimo naprawdę niemal bezkonkurencyjnej oferty – zarówno pod względem finansowym, jak i pozostałych benefitów pozapłacowych. 
Jedną z częstych metod pozyskiwania pracowników na stanowiskach specjalistycznych w branży IT może być nowoczesny projekt rekrutacyjny - direct search, a w przypadku stanowisk managerskich – executive search. Dzięki ich zastosowaniu można dotrzeć do tych kandydatów lub kandydatek, którzy wyróżniają się rzadkimi kwalifikacjami i osiągają sukcesy na gruncie zawodowym, a niekoniecznie aktywnie poszukują pracy. Nie jest to klasyczna forma rekrutacji, nie będzie więc odpowiednia dla każdego. Warto w takich wypadach zaufać profesjonalnym headhunterom, którzy mają swoje sieci kontaktów, bazy danych i przede wszystkim doświadczenie w pozyskiwaniu najcenniejszych kandydatów. 


Powołując się na wspomniany już wcześniej raport Fundacji Carrots, warto zauważyć, że niestety, kobiety zatrudnione w obszarach IT w zdecydowanej większości spotykały się z myśleniem stereotypowym lub oferowano im mniejsze wynagrodzenie niż mężczyznom wykonującym dokładnie te same obowiązki. To wskazuje, że w kwestii przełamania stereotypów mamy jeszcze wiele pracy, jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku. Kto wie, być może kiedyś to kobiety zdominują branżę IT? smiley

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Top 5 książek które każdy HR-owiec powinien przeczytać

HR idzie z duchem czasu i w przeciągu ostatnich 20 lat dynamicznie się zmienił – z działu zajmującego się obsługą procesów kadrowych, stał się nowoczesnym pionem, którego celem jest wspieranie biznesu tak, by ten wypracował, jak największe zyski dla firmy
CZYTAJ

Komu podwyżki w 2020?

Nowy Rok sprzyja zmianą – managerowie przydzielają pracownikom inne obowiązki, firmy wdrażają nową strategię, a zatrudnieni często oczekują podwyżek. Organizacje są na to gotowe, gdyż w czwartym kwartale poprzedniego roku przygotowywały plany budżetowe
CZYTAJ

Najdziwniejsze procesy rekrutacyjne

Firmy od kilku lat borykają się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy. Doświadczonych osób z ekspercką wiedzą jest na rynku mniej niż ofert dla nich. Z tego względu rekrutacja specjalistów przysparza wielu problemów. Jedną ze
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl