Jak dobrze wykorzystać urlop?

Niemal każdy człowiek nawet, jeżeli bardzo lubi swoją pracę, to z utęsknieniem wypatruje urlopu. Efektywne, całoroczne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych wymaga nagrody w postaci odpowiedniego wypoczynku. Oddech od codziennych spraw i ciągłego zabiegania należy się każdemu – niezależnie od branży, w której jest zatrudniony. Okazuje się jednak, że nie każdy potrafi dobrze wykorzystać swój urlop. Zdarzają się osoby, którym ciężko obowiązki odłożyć na bok lub przekazać je innym osobom. Podpowiadamy, co zrobić, aby czas urlopu wykorzystać w pełni i powrócić do pracy z nową motywacją i energią. 

Odłóż pracę w kąt i zapomnij o tym, co musisz

Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób jest brak umiejętności zdjęcia z siebie poczucia obowiązku – nawet na urlopie. Najlepszym sposobem na wypoczynek jest wyłączenie telefonu, niezaglądanie do służbowej skrzynki i odcięcie się od spraw zawodowych. Jeżeli wyjeżdżasz – nie bierz ze sobą komórki, przekaż ją osobie, która w tym czasie Cię zastępuje. Nawet jeżeli zajmujesz się HR-em i rekrutacją specjalistów to powinieneś pamiętać, że czas urlopu jest momentem wyłącznie dla Ciebie. Wszelkie kwestie jak oferty pracy dodawane w sieci czy umawianie rozmów rekrutacyjnych załatwisz – ale po powrocie z wypoczynku. Wtedy na wiele spraw będziesz mógł spojrzeć z innej perspektywy. Pojawią się nowe pomysły, które mogą okazać się przełomowymi. Pozwól tylko swojemu organizmowi odpocząć od codziennej rutyny, która dusi w Tobie pokłady kreatywności, a zobaczysz, jakie efekty osiągniesz.

Znajdź czas na czytanie i poszerzanie horyzontów

Jeżeli nie wyobrażasz sobie spędzania wolnego czasu bez zdobywania nowej wiedzy czy umiejętności, to mimo wszystko możesz odpocząć. Wystarczy, że w trakcie urlopu znajdziesz czas dla własnych pasji, które rozwiną Twoje horyzonty. Spędzaj wieczory przy lekturze ulubionych pisarzy lub w kinie. W ciągu dnia wybierz się na kurs związany z Twoimi zainteresowaniami. Zawsze marzył Ci się kurs pisania? Śmiało spełniaj swoje marzenia. Urlop to doskonały czas na takie właśnie aktywności. Twój mózg działa wtedy na pełnych obrotach w wybranym przez Ciebie obszarze. Nie jest obciążony codziennymi zmartwieniami. Pozbywasz się schematów, które towarzyszą Ci na co dzień.  Nauka przychodzi zdecydowanie szybciej. I oto właśnie chodzi – żeby chłonąć wiedzę. Kto wie, co przyda Ci się w przyszłości. Być może już niebawem zmienisz pracę i nowe umiejętności sprawdzą się idealnie.  


Dla kogo odpowiedni jest aktywny wypoczynek?

Mówiąc o aktywności na urlopie, mamy na myśli nie tylko aktywność ruchową – chociaż ta oczywiście jest ważna. Odpowiednio wpływa ona na samopoczucie i łączy się w bezpośredni sposób z aktywnością umysłową. Połączenie tych dwóch elementów to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu dla osób, które na co dzień mają ogrom obowiązków i nie umiałyby sobie poradzić, wychodząc ze swojego „rytmu”. Dzięki wspomnianym już wyżej aktywnościom, jak czytanie książek, oglądanie filmów czy uczestnictwo w specjalistycznych kursach, takie osoby mogą bez problemu zaplanować wolny dzień, a jednocześnie z tego skorzystać. 

Urlop nie zawsze musi oznaczać leniwego wypoczynku na plaży – chociaż do takiego również zachęcamy!  Nawet na bezludnej wyspie możesz oddawać się ulubionej lekturze. Jeżeli jednak masz więcej czasu wolnego, nie masz planów, a dodatkowo chcesz zrobić coś dla siebie – to idealny moment na własny rozwój i powinieneś z niego skorzystać najlepiej, jak się da. Kiedyś sobie za to podziękujesz! 🙂

Comments are closed.