Jak Czat GPT może pomóc rekruterowi w pracy?

Od dawna słyszeliśmy o sztucznej inteligencji. Tak dawno, że nie sądziliśmy, że realnie może ona wkroczyć w nasze życie. Kiedy jednak na rynku pojawił się Czat GPT dużo rzeczy się zmieniło. Wielu z nas odczuwa strach – i jest to normalne. Boimy się, że AI zabierze nam pracę. Nie powinniśmy jednak negować rzeczywistości. Warto spojrzeć na tę technologię jako na narzędzie, które może zrewolucjonizować nasze metody pracy i przynieść nam liczne korzyści.

Słów kilka o pracy rekrutera

Dziś chcielibyśmy poruszyć z Wami temat tego, jak wykorzystać Czat GPT do ułatwienia pracy specjalisty ds. rekrutacji pracowników. Najpierw jednak zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym ta pozycja się charakteryzuje.

Rekruter to profesjonalista, który odpowiedzialny jest za znalezienie, ocenę i wybór odpowiednich kandydatów do pracy. Jego głównym celem jest dopasowanie najlepszych talentów do wymagań stanowiska i kultury organizacyjnej. Musi on więc: zrozumieć potrzeby rekrutacyjne, stworzyć odpowiednie ogłoszenie o pracę i pozyskać kandydatów. Następnie przychodzi czas na spotkania z nimi i wybór tej najlepszej osoby. Po drodze oczywiście musi pozostać w stałym kontakcie z kandydatem, a także uzupełniać rożne systemy, by trzymać porządek z danymi. Jest to więc praca, która wymaga analitycznego myślenia, ogromnych zdolności komunikacyjnych, zorganizowania i zrozumienia drugiego człowieka.

Przejdźmy teraz do obszarów, w których Czat GPT może pomóc rekruterowi!

Personalizowane powiadomienia i wiadomości

Dzięki AI możliwe jest zadbanie o dobry candidate experience. Umożliwi on nam bowiem bycie w stałym kontakcie z człowiekiem poprzez generowanie indywidualnych odpowiedzi i rekomendacji. Dzięki Czatowi GPT, bez większych nakładów pracy z naszej strony, możemy dostarczyć człowiekowi odpowiedzi na jego pytania (np. o stanowisko, benefity czy proces rekrutacji pracowników). Weźmy tu pod uwagę, że pytania te często się powtarzają. A same udzielanie odpowiedzi na nie zajmuje sporo czasu. Jak widać jednak, możemy zlecić to AI. Tymczasem dzięki temu kandydat czuje się zaopiekowany, a jego zaangażowanie w proces jest utrzymane na wysokim poziomie.

Istotne jest również, by kandydaci wiedzieli, na jakim etapie procesu są i co się dzieje z ich aplikacją. Również tutaj AI może nas wspomóc. Czat GPT może pełnić rolę wirtualnego asystenta, który automatycznie wysyła powiadomienia. To, co jednak różni go od popularnych ATSów to fakt, że jego wiadomości mogą być spersonalizowane i dopasowane do kandydata.

Wstępna selekcja kandydatów

Musimy przyznać, że ta możliwość Czatu GPT jest dla nas najbardziej interesująca. Może on bowiem przejrzeć aplikacje kandydatów i na podstawie naszych kryteriów wybrać tych, którzy najbardziej odpowiadają modelowi kompetencyjnemu na danym stanowisku. Następnie możliwe jest nawet to, by przeprowadził on wstępny wywiad z kandydatem! AI zada człowiekowi kilka pytań dotyczących jego doświadczenia, umiejętności czy oczekiwań. Rekruter dostanie już gotowe informacje, na podstawie których będzie można podjąć decyzję o dalszych krokach rekrutacji. To działanie więc umożliwi wstępną selekcję.

Tworzenie ogłoszenia o pracę

Rekruter nie jest copywriterem. Wobec tego często napotykaną trudnością jest stworzenie odpowiedniego ogłoszenia o pracę. Z jednej strony musi ono posiadać informacje o stanowisku i firmie, tym co jest poszukiwane u kandydata oraz co możemy zaoferować takiej osoby poprzez pracę w naszej organizacji. Z drugiej strony ogłoszenie powinno być napisane językiem, który trafi do odbiorców i dzięki któremu kandydat łatwo zrozumie wszystkie punkty. Po jego przeczytaniu osoba musi wiedzieć, co będzie robić w nowej pracy oraz czy spełnia wymagania stawiane przez firmę. Jak sami widzicie, nie jest to łatwa sztuka.

Czat GPT po wprowadzeniu suchych informacji na temat stanowiska może samodzielnie ułożyć treść ogłoszenia, dopasowując komunikat do odbiorcy. Godziny spędzone więc na tym zadaniu, zmienią się w minuty.

Nic nie zastąpi człowieka

Mamy nadzieję, że daliśmy Wam małą zajawkę tego, jak czat GPT może Wam pomóc. Mądrze wykorzystywany znacząco przyspieszy proces rekrutacji pracowników i poprawi jego efektywność. Dzięki niemu specjalista może skupić się na strategicznych aspektach rekrutacji. I właśnie o tym chcemy, żebyście pamiętali. AI może Wam pomóc i będzie dla Was wsparciem. Nic jednak nie zastąpi osobistego kontaktu z drugim człowiekiem – porozmawiania z nim i poznania. Wobec tego w aspekcie rekrutacji według nas nie ma się czego bać – jeszcze długa droga nim zastąpią nas roboty.

Comments are closed.