W czym może Ci pomóc audyt personalny?

Konkurencja w świecie biznesu jest zacięta. Firmy muszą więc stale dążyć do poprawy swojej wydajności i efektywności. Jednym z kluczowych elementów zarządzania organizacją są naturalnie ludzie. To oni poprzez swoje działanie umożliwiają funkcjonowanie organizacji. Musimy więc przyłożyć uwagę właśnie do naszych pracowników i dać im możliwości do jak najsprawniejszej pracy. Pomóc w tym może audyt personalny. Jest to kompleksowe badanie potencjału organizacji i ludzi w niej pracujących. Samo słowo audyt brzmi stresująco – ale nie ma się co denerwować. Jego celem jest wesprzeć Was w działaniu. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym, co możecie zyskać dzięki przeprowadzeniu tego działania w Waszej firmie.

Poznanie mocnych stron pracowników

Istotne do sprawnego funkcjonowania firmy jest, by odpowiedni ludzie pracowali na odpowiednich stanowiskach. Wpływa to pozytywnie na zadowolenie osób (co może potwierdzić np. badanie satysfakcji pracowników), jak i oczywiście na poziom wykonywania zadań.

Audyt personalny umożliwia dokładne zbadanie umiejętności, wiedzy, doświadczenia i cech charakteru pracowników. Dzięki temu możemy uzyskać wgląd w mocne strony – zarówno całych zespołów jak i  indywidualnych pracowników. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać potencjał naszych ludzi.

Identyfikacja obszarów do rozwoju

Kolejną kwestią, w jakiej pomoże nad audyt personalny, jest zidentyfikowanie obszarów, nad którymi nasi ludzie powinni popracować. Obejmować może to zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie (np. zarządzanie czasem, komunikacja czy praca zespołowa). Na podstawie tego możemy następnie zaplanować odpowiednie programy rozwojowe i szkoleniowe. Wyszkolona kadra to bowiem jedna z istotniejszych kwestii, kiedy organizacja chce osiągnąć sukces. Nie możemy jednak wysyłać każdego na to samo szkolenie. Należy indywidualnie dopasować je do potrzeby ludzi – i to właśnie może umożliwić nam omawiane dziś narzędzie.

Optymalizacja procesów rekrutacyjnych

Audyt personalny pomaga też organizacjom w procesie rekrutacji pracowników. Dzięki niemu np. możliwe jest stworzenie trafnego modelu kompetencyjnego, który jest niezbędny dla danej roli w organizacji. To umożliwia lepsze dopasowanie wymagań stanowiska do naszych oczekiwań oraz umiejętności kandydatów. Dzięki temu proces rekrutacji staje się bardziej precyzyjny i skuteczny. Audyt może nam też pomóc w optymalizacji samego procesu rekrutacji. Tutaj pomocne będzie też badanie satysfakcji pracowników, gdzie na podstawie ich opinii możemy wyciągnąć wnioski co działa, a co nie w naszej rekrutacji.

Doskonalenie procesów HR

Poza rekrutacją oraz dbaniem o dobrobyt i rozwój pracowników – również inne procesy HRowe mają duże znaczenie. Audyt personalny może dostarczyć nam informacji zwrotnej na temat ich efektywności. Kiedy poznamy, co nam nie działa – możliwe będzie wprowadzenie usprawnień.

Jak więc widzimy, audyt personalny stanowi narzędzie, które umożliwia firmom zrozumienie swojego potencjału z zakresu zarządzania ludźmi. Umożliwi on zoptymalizowanie naszych procesów, zwiększenie efektywność pracy, budowanie zaangażowania ludzi i dostosowanie wymagań stanowisk do umiejętności kandydatów podczas rekrutacji.

Comments are closed.