Jaka jest Twoja praca marzeń?

Na rozmowie kwalifikacyjnej często dostajemy pytanie o tzw. „pracę marzeń”. Czy bez względu na stanowisko, o które się ubiegamy, musimy mówić, że nasza wymarzona praca to posada kierownika wielkiej firmy? Oczywiście, że nie! Nie chodzi tutaj bowiem o konkretne stanowisko, co raczej o warunki, w których czujemy się najlepiej. Dobra wiadomość jest taka, że dziś, kiedy panuje rynek pracownika, każdy może podążać taką ścieżką kariery, w której czuje się najlepiej.

Dla każdego coś ciekawego

Kiedy rekruter zadaje nam pytanie o to, jaka jest nasza praca marzeń, nie musimy odpowiadać, że jest to właśnie stanowisko, na które akurat aplikujemy – zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Rekruter na pewno doceni bowiem fakt, że chcemy się rozwijać i poszerzać horyzonty. Zanim udzielimy jednak pochopnej odpowiedzi, zastanówmy się, co tak naprawdę najbardziej lubimy robić i w jakich warunkach czujemy się najlepiej. Dla jednego wymarzona praca będzie polegać na spokojnym, miarowym wykonywaniu zadań w zaciszu biura, ktoś inny będzie preferował zaś zmienne środowisko pracy, pełne spotkań, służbowych podróży i codziennie nowych wyzwań. To nic złego, że ludzie różnią się między sobą i każdy inaczej wyobraża sobie idealne dla siebie warunki. Na szczęście dziś można pozwolić sobie na spełnianie marzeń, bo w wielu firmach nieustannie trwa rekrutacja specjalistów w przeróżnych branżach i obszarach.

Zaprogramuj sobie karierę

Jednymi z najczęściej poszukiwanych dziś specjalistów są m.in. programiści. Jest to doskonała propozycja ścieżki kariery dla osób, które lubią średnio zróżnicowane środowisko pracy. Jeśli marzymy o stabilności, ale jednocześnie nie chcielibyśmy codziennie robić tego samego, a zawód związany z branżą IT wydaje się dla nas odpowiedni, to najlepiej wyślijmy CV do jednej z firm, która zajmuje się tworzeniem programów lub aplikacji. Wiele z takich przedsiębiorstw oferuje bardzo ciekawą pracę, polegającą na czymś znacznie więcej niż tylko pisanie kodu. Programista niejednokrotnie musi bowiem wykazać się pomysłowością, razem z innymi członkami zespołu tworząc coraz to nowsze wersje programów i nieustannie je ulepszając. Za tym, że zawód programisty może być pracą marzeń, przemawiają także wysokie zarobki oraz bardzo atrakcyjne benefity – karta Multisport, dofinansowanie do prywatnej opieki zdrowotnej czy nawet siłownia w miejscu pracy.

Klucz to przygoda!

Jaka może być jeszcze inna praca marzeń dla specjalisty? Dziś wiele młodych osób pragnie, by każdy ich dzień był przygodą. Zawód, w którym czekają ich wyłącznie powtarzalne zadania i praca w pojedynkę zdecydowanie nie jest więc dla nich. Na szczęście w ciągu kilku(nastu) ostatnich lat pojawiło się w Polsce wiele nowych profesji – głównie dzięki temu, że zawitały do nas międzynarodowe korporacje. Jednym z wymarzonych zawodów dla młodych osób (i nie tylko!) może być account manager. Zawód ten, w dużym skrócie, polega na opiece nad kluczowymi dla firmy klientami. Spełniający wymagania kandydat jest dynamiczny, towarzyski i zdolny do poradzenia sobie w szybko zmieniających się i stresujących warunkach. Praca polega na głównie na obsłudze klienta, doradztwie oraz sprzedaży, ale wśród obowiązków doświadczonego accounta znajdzie się także zarządzanie projektami, nadzór podległego zespołu czy nawet prowadzenie szkoleń. Praca account managera jest więc bardzo ciekawa i różnorodna, choć trzeba pamiętać, że aby otrzymać takie stanowisko, trzeba mieć wcześniej doświadczenie w sprzedaży lub podobne. Niejednokrotnie odbywają się jednak rekrutacje na junior account managera, jeśli więc interesuje nas ten zawód, warto trzymać rękę na pulsie i wysyłać CV bezpośrednio do firm albo do agencji rekrutacyjnych.

Każdy ma swoje własne, wymarzone warunki pracy. Wybierając naszą ścieżkę, warto już od najmłodszych lat zastanawiać się nad tym, co będziemy chcieli robić w przyszłości. Polskie firmy oferują dziś mnóstwo programów stażowych i praktyk, dzięki czemu łatwo można zdobyć potrzebne umiejętności i zacząć wspinać się po szczeblach kariery. Pozostaje tylko zadać sobie to jedno, najważniejsze pytanie: “A jaka jest moja praca marzeń?”

Comments are closed.