Jak zatrudnić pracowników do nowego oddziału firmy?

Twoja firma działa już od jakiegoś czasu. Teraz jednak postanowiliście, że wchodzicie na nowy, lokalny rynek. Wobec czego potrzebujecie otworzyć oddział w innym miejscu. Może to być inne miasto, może i inny kraj. Żeby jednak firma działała, naturalnie potrzebujesz do niej ludzi. Niestety rekrutacja pracowników do nowego oddziału może wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Na wszystko jednak znajdzie się rada.

Wyzwania, które Cię czekają

Pierwszym problemem, na jaki możesz natrafić, jest brak rozpoznawalności Twojej marki. Ludzie widząc Twoje ogłoszenie nie będę reagować entuzjastycznie. Raczej będą się zastanawiać, kim jesteście. To powoduje, że może być Wam trudno przyciągnąć wysokiej jakości kandydatów. Kolejna kwestia to konieczność zatrudnienia sporej liczby ludzi na raz. Do czynienia możemy mieć tutaj z dwoma zjawiskami. Pierwszym z nich jest kilka wakatów na to samo stanowisko. Drugim mnogość wakatów, ale po jednej osobie do obsadzenia. Oba te typy niosą za sobą wyzwania. W przypadku pierwszego – ciężko będzie znaleźć wystarczającą liczbę osób spełniających te same wymagania. W drugim – konieczność prowadzenia procesów dla różnorakich pozycji spowoduje duże nakłady pracy. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak sobie poradzić z takimi rekrutacjami wolumenowymi – daj nam znać. Chętnie Ci pomożemy!

Problem, jaki napotkasz, to też brak zasobów oraz infrastruktury. Jeśli np. będziesz chciał spotkać się z kandydatami osobiście – potrzebujesz do tego np. biura. Co zrobić, kiedy jeszcze go nie masz?

W przypadku, kiedy Twoja firma chce dopiero wejść na rynek polski, konieczna jest znajomość lokalnych przepisów i procedur. W pierwszej kolejności więc musisz mieć specjalistę z tego zakresu. Co rodzi problem – bo jak zatrudnić osobę, nie znając się na zatrudnieniu na lokalnym rynku? Dodatkowo rekrutacja pracowników do nowego oddziału wiąże się z wyzwaniem związanym z budowaniem zespołu i kultury organizacyjnej od podstaw. Konieczne jest więc znalezienie pracowników, którzy pasują do wartości i celów firmy.

Jak mogę poradzić sobie z wyzwaniami?

Skuteczne poradzenie sobie z tymi wyzwaniami nie będzie łatwe. Rekrutacja wolumenowa, z którą mamy tutaj do czynienia nie należy do najprostszych. Dodajmy do tego konieczność zbudowania marki od zera – i mamy przed sobą trudny orzech do zgryzienia. W Twoim działaniu ważne więc będzie staranne planowanie, odpowiednia strategia i świadomość lokalnego kontekstu. Musisz też zachować elastyczność oraz starać się dostosować do zmieniających się warunków.

Na samym początku zdefiniuj więc jasno Wasze cele i potrzeby. Określ rodzaj stanowisk, które są niezbędne do realizacji tych celów. Zastanów się, które z pozycji musisz zatrudnić jako pierwsze. Pomyśl, czy są zadania, które mogą wykonywać osoby już zatrudnione w innych lokalizacjach? Tak, by przekazanie obowiązków odbywało się stopniowo. Przeanalizuj kluczowe kompetencje, umiejętności i doświadczenie wymagane dla każdej roli i zastanów się, jakie osoby spełnią Twoje wymagania.

Osobiście polecamy Ci nawiązać współpracę z agencją doradztwa personalnego. Przynajmniej dopóki nie zbudujesz odpowiedniego zaplecza HR-oweg w swojej organizacji. Pracujący tam specjaliści zaopiekują się Tobą kompleksowo. Wesprą w rekrutacji pracowników, ułożeniu planu i strategii. Znają oni lokalny rynek. Nauczą Cię więc jak dostosować się do obowiązującej kultury i obyczajów. Konieczne jest bowiem zrozumienie unikalnych wymagań rynku pracy i preferencji kandydatów w danej lokalizacji. Dostaniesz też wsparcie w kwestii prawa pracy – regulacji umów, traktowania pracowników i całego ich procesu zatrudnienia. Pamiętaj, że działania niezgodne z prawem mogą Cię wiele kosztować. Zarówno wizerunkowo, jak i oczywiście prawnie. W końcu – agencja doradztwa personalnego pomoże Ci też w ustawieniu odpowiednich widełek płacowych. Dzięki znajomości rynku wiedzą bowiem, jakie są oczekiwane wynagrodzenia wśród kandydatów.

Specjaliści pracujący w obszarze hr consulting zorganizują również dla Ciebie sesje assessment center. To narzędzie rekrutacji i selekcji pracowników pozwoli na dokładniejszą ocenę umiejętności, kompetencji i potencjału kandydatów. Ważne jest, by pierwsze zatrudnione osoby były rzetelne oraz pasowały do Twojej organizacji. To właśnie Ci ludzie bowiem będą później wpływać na odbiór Twojej firmy na rynku oraz na kształtowanie się działalności całego oddziału. Z tego też powodu tak istotne jest więc zwiększenie szans na trafność rekrutacji.

Comments are closed.