System łagodnych zwolnień

Rozstanie z pracownikiem to jedno z najtrudniejszych działań z zakresu polityki personalnej każdej firmy. To moment, który przez bardzo długi czas może negatywnie wpływać na opinie o firmie. Ex-pracownik z poczuciem krzywdy, może odreagowywać bardzo długo, dzieląc się niepochlebną opinią o nas, jako pracodawcy. Niezależnie od przyczyn, rozmowa komunikująca wypowiedzenie pracy powinna być przeprowadzona w odpowiedni sposób.

Zwalnianie pracowników to sztuka

O tym, że warto podjąć działania, niwelujące niekorzystne skutki zwolnień, jednocześnie wzmacniające dobry wizerunek firmy na rynku, przekonuje się coraz więcej polskich firm. Z pomocą przychodzi outplacement, który chociaż na polskim rynku pojawił się w latach 80. XX wieku, dopiero teraz staje się popularny. System łagodnych zwolnień, bo pod taką nazwą również funkcjonuje, to kompleksowy zestaw działań wspierających pracodawcę w planowaniu zwolnień, w ich trakcie, jak również po zakończeniu redukcji. Obejmuje przede wszystkim doradztwo zawodowe i psychologiczne oraz wsparcie w znalezieniu nowej pracy. Niezależnie od tego, jakimi środkami finansowymi dysponuje firma, warto pomyśleć o wsparciu, jakie można zaoferować osobom zwalnianym z pracy.

Dwutorowe działanie outplacementu

Programy outplacementowe niosą wsparcie i szereg korzyści nie tylko dla zwalnianego pracownika, ale także dla całej kadry kierowniczej czy działu HR, który odpowiada za podejmowanie tych trudnych decyzji. Pracodawcy powinno w tym względzie zależeć, by działania te dotyczyły zarówno całego przedsiębiorstwa, jak i wszystkich jego pracowników, ponieważ zwolnienia to również spora dawka stresu i niepewności także dla pozostałych członków zespołu. Dzięki tym działaniom, zaufanie pozostałych pracowników względem przedsiębiorstwa nie ulegnie zmianie.

Outplacement – korzyści dla byłego pracownika:

  • Pomoc w znalezieniu nowej pracy.
  • Fachowe doradztwo w zakresie pisania CV, technik autoprezentacji czy przygotowania się na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Pomoc psychologiczna połączona z praktycznymi szkoleniami.
  • Analiza dotychczasowej ścieżki kariery pracownika.

Outplacement – korzyści dla pracodawcy:

  • Wsparcie zarządów, menedżerów, kierowników i działów HR w procesie podejmowania bardzo trudnych decyzji związanych z przeprowadzaniem redukcji.
  • Pomoc osób odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną i PR w procesie informowania o zwolnieniach.
  • Wsparcie zespołów i ich przełożonych w budowaniu zaangażowania oraz motywacji do pracy.
  • Obniżenie ryzyka związanego z obiegiem negatywnych opinii o pracodawcy, pomoc w utrzymaniu dobrego wizerunku.

Warto pamiętać, że outplacement przynosi wymierne korzyści jedynie, gdy stosowany jest konsekwentnie i z odpowiednim wyprzedzeniem czasu. Wprowadzany ad hoc może dać skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego. Warto rozstać się w partnerskich relacjach ze swoim pracownikiem, ponieważ nigdy nie wiemy z kim w przyszłości przyjdzie nam współpracować

Comments are closed.