Wysyłanie CV „w” i „poza” schematem

Znajdujesz ogłoszenie o pracę, idealnie pasujące do Twoich wymagań. Jesteś pewien, że spełniasz wszystkie jego kryteria.  Zależy Ci na zdobyciu tej pracy. Pojawia się w Twojej głowie pytanie – przesłać swoje CV na ogólną skrzynkę rekrutacyjną, czy może bezpośrednio do osoby prowadzącej rekrutację? Czy może istnieje inny sposób, w który powinniśmy przesłać swoje CV?

Niestety, okazuje się, że jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Bowiem, co rekruter i kandydat, to inne zdanie na ten temat. Jest jednak kilka działań i związanych z nimi konsekwencji, które warto wziąć po uwagę.

CV bezpośrednio do rekrutera

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie, jaki cel stoi za wysłaniem naszej aplikacji na skrzynkę rekrutera? Chcemy działać niestandardowo? OK. Nie mamy jednak pewności, że takie zachowanie spotka się z aprobatą. Wszelkie działania „poza schematem” mogą działać na naszą niekorzyść. Co więcej, może okazać, się że poszukując odpowiedniej osoby np. na portalu LinkedIn, nasze zgłoszenie trafi do niewłaściwej osoby, bądź zostanie wysłane na nieistniejący już adres mailowy. Z drugiej jednak strony, istnieje szansa, że nasza aplikacja trafi bezpośrednio do osoby zajmującej się danym procesem. Wspomniane już „działanie poza schematem” może spotkać się z zainteresowaniem, a już z pewnością zapewni rekrutera o naszym zaangażowaniu. Wybijemy się z tłumu innych kandydatów.

Aplikowanie przez formularz

Firmy najczęściej umieszczają w każdym ogłoszeniu o pracę informację, w jaki sposób chcieliby otrzymać nasze CV. Bardzo często po kliknięciu w przycisk APLIKUJ zostajemy przekierowani do formularza aplikacyjnego. Jeśli tak jest to wypełnijmy wskazany formularz i dołączmy swoje CV. Nasza aplikacja powinna szybko zostać przesłana do osoby prowadzącej dany proces rekrutacyjny.

Jest inne wyjście

W pewnych wypadkach, warto również wziąć pod uwagę zupełnie inną opcję. Mianowicie, skontaktować się z rekrutrem danej firmy poprzez portal LinkedIn. Jeżeli trafimy do niewłaściwej osoby z pewnością zostaniemy przekierowani do kogoś, kto zajmuje się daną rekrutacją. Posiadanie w gronie swoich kontaktów osób z działów HR różnych firm, to dobra taktyka. Dla nas jest to łatwa droga do włączenia w proces rekrutacyjny, dla Head Huntera możliwość zgromadzenia cennych kontaktów.

Comments are closed.