Kilka rzeczy jakie wnosi do firmy pracownik po powrocie z urlopu

Nawet jeśli kochasz swoją pracę, a o firmie, w której pracujesz, masz jak najlepsze zdanie, to zdarzają się jednak momenty, kiedy nie możesz doczekać się urlopu, prawda? Jeszcze do niedawna uważano, że efektywny urlop powinien trwać co najmniej 2 tygodnie. Obecnie jednak psychologowie skłaniają się do tezy, że długość wypoczynku powinna być uzależniona od potrzeb jednostki. Jak długi by urlop jednak nie był, jego pozytywny wpływ na pracownika jest odczuwalny dla firmy. W jaki sposób?

Większa kreatywność i nowe rozwiązania

Brak wypoczynku to zabójstwo dla kreatywności. Ciągła rutyna, wykonywanie tych samych obowiązków, zmęczenie – nie sprzyja to poszukiwaniu nowych rozwiązań. Urlop nie tylko pozwala odpocząć, lecz również dostarcza potrzebnych do pobudzenia kreatywności bodźców. Zmiana otoczenia i przełamanie codziennej rutyny stymuluje naszą wyobraźnię i wspomaga rozwój twórczości. Wobec tego osoba powracająca z urlopu przystępuje do pracy z nowymi pomysłami. Łatwiej jest jej znaleźć nowe rozwiązania – często w przełamaniu impasu lub w rozwiązaniu trudnego problemu, pomagają właśnie świeżo wracający z wakacji pracownicy. Chwila odsapnięcia pozwala nabrać dystansu i nowego spojrzenia na wykonywane obowiązki.

Wzrost efektywności

Naturalne jest, że w przypadku dużego zmęczenia, efektywność spada. Teoretycznie pracujesz tak jak zawsze, jednak zadania wykonujesz wolniej i mniej starannie. Zasłużony odpoczynek, relaks oraz odcięcie się od trudnych tematów zawodowych pozwalają odreagować, nabrać siły i energii. Potwierdzają to badania Ernst & Young, według których efektywność po powrocie z wypoczynku wzrasta o 8% w stosunku do każdych 10 godzin spędzonych na wakacjach! Dodatkowo pracownicy, którzy częściej są na urlopie, mają lepsze wyniki podczas oceny okresowej (nawet o 10%), niż Ci, którzy z wakacji nie korzystają.

Poprawa relacji w zespole

Nawet w najlepiej dobranym zespole pojawiają się zgrzyty i konflikty. Przebywanie z tymi samymi ludźmi przez długi czas może być męczące. Zdystansowanie się od znajomego środowiska pozwoli zatęsknić za naszymi kolegami z zespołu. Dodatkowo urlop pozwala spojrzeć z innej perspektywy na wiele sytuacji i konfliktów, które pojawiają się podczas pracy z innymi – być może wcale nie są one aż tak poważne, jak nam się wydawało? Przyjazne relacje z naszymi kolegami z pracy sprzyjają nie tylko dobrej atmosferze, lecz również zwiększeniu produktywności i efektywności. 

Spadek absencji chorobowej

Brak wypoczynku i długotrwały stres sprzyja obniżeniu odporności. Wysoki wskaźnik absencji chorobowej nie jest wskazany w organizacji – pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków, przez co firma nie zarabia. Urlop pozwala na nabranie sił – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Według badań Instytutu Gallupa, osoby które jeżdżą na wakacje, mają średnio 68,4 punktów w skali well-being, w porównaniu do 51,4 punktów osób, które tego nie robią. Poprawa zdrowia i samopoczucia osób powracających z urlopu jest widoczna nawet 5 tygodni po jego zakończeniu! Zmiany nie są więc krótkotrwałe. 

Firmy zauważają plusy wynikające z urlopów

Niektóre organizacje cały czas uważają, że urlop to niepotrzebna fanaberia – w tym czasie pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, wobec tego zysk przedsiębiorstwa maleje. Takie podejście świadczy tylko o firmie – mówi nam to, że ten pracodawca nie jest zaznajomiony z nowoczesnymi sposobami zarządzania i prawdopodobnie nie dba o pracowników. Osoba wracająca z wakacji daje bowiem firmie wiele korzyści. Badania dla Boston Consulting Group pokazały, że pracownicy, którzy biorą urlop, są znacznie bardziej produktywni, niż ci, którzy nie korzystają z wakacji. Cieszyć może fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna to zauważać. Pojawiają się programy szkoleniowe na temat zarządzania czasem, planowania pracy, czy delegowania obowiązków, jak również warsztaty edukujące pracowników, jak mogą odciąć się od życia zawodowego podczas urlopu. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Zdjęcie do CV – jakie wybrać?

Mówi się, że na efekt pierwszego wrażenia wystarczy zaledwie parę sekund. Gdyby zatem w tym kontekście wziąć pod uwagę CV, niewątpliwie bardzo ważną rolę odgrywa tutaj nasze zdjęcie.
CZYTAJ

Jak zadbać o rozwój liderów?

Odpowiedni rozwój managerów ma kluczowe znaczenie dla działalności firmy. To właśnie liderzy zespołów odpowiadają za motywację pracowników.
CZYTAJ

Dlaczego pracodawcy decydują się na zlecanie rekrutacji agencjom doradztwa personalnego?

Ludzie mają istotny wpływ na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej firmy. Organizacje zdają sobie sprawę z tego, że właściwie przeprowadzona rekrutacja pozwala nie tylko na zdobycie talentów
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl