Jak dotrzeć do kandydata pasywnego?

W większości sytuacji proces rekrutacyjny wygląda dosyć prosto – publikujemy ogłoszenie, otrzymujemy określoną liczbę aplikacji, rozmawiamy i spotykamy się z wyselekcjonowanymi kandydatami, wybieramy jednego z nich, którego na koniec zatrudniamy. Co jednak w przypadkach trudniejszych, gdy na przykład na nasze ogłoszenie nie dostajemy żadnej aplikacji? Z pomocą przychodzi jedna z metod rekrutacyjnych, direct search. 
Direct search to sprawdzona metoda rekrutacji zarówno kandydatów na stanowiska managerskie, jak również specjalistów posiadających unikatowe kompetencje zawodowe i kwalifikacje. Metoda ta pozwala na dotarcie do konkretnej grupy specjalistów posiadających odpowiednie sukcesy zawodowe, doświadczenie i umiejętności. Przede wszystkim jest to jednak bardzo zaawansowana technika rekrutacyjna, wymagająca wyczerpującej wiedzy nie tylko na temat danej branży, ale również wysokich umiejętności headhunterskich. 

Jakie korzyści niesie Direct Search?

Z punktu widzenia agencji rekrutacyjnej, metoda ta jest bardzo wartościowa z racji poszerzonego grona szczególnie cennych odbiorców, czyli osób, które aktualnie nie poszukują pracy. Zadaniem konsultanta jest zachęcenie danego kandydata do rozważenia propozycji oferty Klienta. Takt i dyskrecja liczą się tu szczególnie.
Dla Klienta ważna jest przede wszystkim dyskrecja. Agencje rekrutacyjne najczęściej utajają te informacje, które pozwolą na identyfikację Klienta, a jednocześnie będą wystarczające do wzbudzenia zainteresowania u Kandydata. Firmy korzystają na tym, by ukryć zarówno w strukturach organizacji jak również, wśród konkurencji chwilowe kryzysy kadrowe, szczególnie jeśli sprawa dotyczy wysokich stanowisk.
Ponadto, rekrutacja z ramienia agencji pozwala dotrzeć do konkretnego profilu Kandydata. Oszczędza to zatem podwójnie czas Klienta. Po pierwsze, rezygnacja ze żmudnych i często nieefektywnych metod zwykłej rekrutacji, bez konieczności przeglądania setek nieadekwatnych aplikacji i dziesiątek nieudanych spotkań rekrutacyjnych. Po drugie, pewność co do umiejętności i kwalifikacji kandydata, która przełoży się również na jego szybką adaptację i wydajną pracę. 
Choć profesjonalny projekt Direct Search to spory koszt, nawet dla dużych firm, wartości, które zyskuje firma zatrudniając w ten sposób czołowych pracowników, zdecydowanie przewyższają wszelkie koszty. Agencje ściągają ogromną odpowiedzialność z barków Klienta, minimalizując przy tym ryzyko zatrudnienia nieadekwatnego kandydata, przy maksymalizacji komfortu i bezpieczeństwa firmy.

Bezpośrednio, czyli jak?

W dzisiejszych czasach metoda ta sprawdza się wyjątkowo dobrze m.in. w branży IT. Osoby związane z tą branżą, raczej nie szukają sami zatrudnienia. Rzadko kiedy zdarza się, żeby jakiś programista był w stanie wysłać swoje CV na ofertę pracy. W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów w tym obszarze, rekruterzy zostali poniekąd zmuszeni do wyjścia poza ustalone schematy rekrutacji, do tego stopnia, że walka o Kandydata zaczyna się już na samym starcie. Doświadczony programista zatem może dostawać od kilku do kilkunastu nawet ofert pracy w tygodniu (!). Dlatego tak ważny jest sposób dotarcia do tych osób, najlepiej za pomocą metody direct search na przykład poprzez research na popularnych biznesowych serwisach społecznościowych typu Linkedin czy Goldenline. Coraz bardziej popularne są także serwisy z ofertami pracy dla branży IT, które są cennym źródłem kandydatów.  

W dobie nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się technologii, poszukiwani są kandydaci, którzy posiadają wyjątkowe umiejętności, specyficzne predyspozycje, mają ponadprzeciętną wiedzę oraz unikalne podejście do pracy. Wyszukiwanie tego typu pracowników i ich pozyskiwanie za pomocą metody Direct Search jest coraz częściej stosowane. Kluczem do tego, aby w pełni wykorzystać zalety tej metody jest doświadczenie, wiedza i aktywność osób prowadzących projekt, dlatego bardzo dobre rezultaty daje korzystanie z usług agencji rekrutacyjnych świetnie zorientowanych na rynku pracy.
 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Budowanie kultury organizacji – jak robić to dobrze?

U podstawy każdej firmy, leży panująca w niej kultura organizacyjna, czyli normy społeczne i systemy wartości przejawiające się w obowiązujących schematach, wymogach zachowań, poglądach i przekonaniach, które łączą wszystkich pracowników.
CZYTAJ

Jak pracuje HR-owiec w XXI wieku?

Praca działów HR nie skupia się tylko i wyłącznie na weryfikacji i ewaluacji napływających cv. To także aktywne poszukiwania pracowników. Bez jakich narzędzi nie obejdzie się zatem HR-owiec w XXI wieku? Co znacznie ułatwia i przyspiesza proces rekrutacji?
CZYTAJ

Zawody przyszłości

Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych zmian. Postęp technologiczny ostatnich 30 lat był tak ogromny, że już teraz zastanawiamy się dokąd to wszystko zmierza. Czy dożyjemy czasów w których ludzie będą zbędni, a całą pracę wykonywać będą za nas maszyny i
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl