Candidate experience, czyli na co zwrócić uwagę w czasie procesu rekrutacji?

Candidate experience to modny ostatnio termin często przewijający się w temacie rekrutacji pracowników. Pod tym pojęciem kryje się suma wszystkich wrażeń, doświadczeń oraz opinii kandydata z całej rekrutacji. Obejmuje wszystkie etapy już od momentu przeglądania ofert pracy i wysłania CV. Zadbanie o ten obszar jest niezwykle ważne – złe doświadczenia kandydata mogą sprawić, że nigdy nie zdecyduje się już ponownie do nas aplikować, a nawet jeśli podejmie z nami rozmowy może nie zaakceptować złożonej przez nas oferty pracy. Idąc dalej – wątpliwa sława szybko rozniesie się na rynku, przez co inni kandydaci nie będą odpowiadać na nasze oferty pracy. Konsekwencją niedbania o candidate experience jest więc zepsuty wizerunek pracodawcy. Tymczasem jest to niezwykle ważna kwestia w trudnym i wymagającym procesie rekrutacji specjalistów. Na co więc rekruter powinien zwrócić uwagę podczas swojej pracy, tak by mieć pewność, że kandydat będzie zadowolony z udziału w procesie? 


Informuj kandydata o statusie jego aplikacji


Ludzie chcą być poinformowani i lubią wiedzieć, na czym stoją. To im zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Z tego też powodu pamiętaj, żeby zawsze przekazywać kandydatowi, na jakim etapie jest jego aplikacja. Możesz wykorzystać do tego automatyzację – np. potwierdzenie spłynięcia aplikacji. Jeśli jednak miałeś już kontakt osobisty z kandydatem, to informacje o jego statusie przekazuj osobiście. 


Wracaj z informacją w ustalonym czasie


Jeśli umawiasz się z kandydatem, że informację zwrotną na jego temat będziesz mieć za 3 dni, to powinieneś się z nim skontaktować w obiecanym terminie, nawet jeśli informacji takiej jeszcze nie posiadasz. Przeproś wtedy i daj znać, że proces trochę się przeciągnie. Nie wywiązywanie się z obietnic przez rekrutera bardzo zniechęca kandydatów.


Bądź na czas


Spóźnienie to brak szacunku dla drugiej strony. Jest to kwestia nieakceptowana w przypadku dbania o candidate experience. Pamiętaj, że kandydat również musiał wygospodarować sobie swój czas na spotkanie z Tobą. Jeśli jednak nie byłeś w stanie uniknąć spóźnienia – przeproś rozmówcę i wskaż powód. Kandydat doceni Twoją szczerość i dostrzeże Twoją poważną postawę oraz szacunek do niego. 


Pamiętaj o responsywności


Najczęściej to Ty dzwonisz do kandydata. Czasem jednak role się odwracają i to kandydat stara się z Tobą skontaktować. Nie unikaj go, nawet jeśli spodziewasz się, że może dzwonić w trudnej sprawie. Jeśli widzisz na swojej komórce nieodebrane połączenie – oddzwoń. 


Bądź przygotowany do spotkania


Kandydaci nie lubią rozmawiać z osobami, które nie mają podstawowej wiedzy na temat specyfiki ich pracy, czy też oferty, którą im przedstawiają. Czują oni wtedy, że taka rozmowa to strata czasu. Pamiętaj więc, żeby przed rozmową z kandydatem zapoznać się z jego CV i doświadczeniem. Miej też wiedzę na temat stanowiska, na które rekrutujesz. Przygotuj sobie listę potencjalnych pytań, które mogą paść. Jeśli kandydat jednak zapyta Cię o rzecz, której nie wiesz – wróć do niego później z odpowiedzią.


Udziel feedbacku


Na rozmowie często pada zdanie: „odezwiemy się do Pana/i”. Po takich słowach kandydat już wie, że nie może liczyć na informację zwrotną. Tymczasem jest ona jedną z kluczowych kwestii w przypadku candidate experience. Owszem jej udzielenie będzie Cię kosztować odrobinę twojego czasu, jednak kandydat ją doceni. Pamiętaj jednak, że feedback nie powinien zawierać tylko suchej informacji: „niestety wybraliśmy kogoś innego”. Dobrze przygotowany i przede wszystkim użyteczny feedback powinien zawierać powód odrzucenia kandydatury, a także wskazywać jego dobre strony i obszary do poprawy. 


Candidate experience kluczem do skutecznej rekrutacji


Aby dobrze zadbać o candidate experience, musimy pamiętać o podstawowych zasadach, które powinny na co dzień towarzyszyć pracy rekrutera – szacunku do kandydata i jego czasu oraz bycia dla niego wsparciem i przewodnikiem w procesie rekrutacyjnym. Takie działania się opłacą – kandydaci z dobrymi wspomnieniami z procesu będą ponownie odpowiadać na nasze oferty pracy. To z kolei znacznie ułatwi i przyspieszy proces rekrutacji  w przyszłości.
 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Nadchodzi czas mniejszych miast

Nowoczesne usługi biznesowe należą do najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Rokrocznie zatrudnienie w branży rośnie o około 20 tys. osób, co oznacza aż 55 nowych stanowisk pracy dziennie.
CZYTAJ

Do zatrudnienia jeden krok…

Nie polegaj wyłącznie na słowach, mowa ciała może również pomóc Ci zdobyć wymarzoną pracę! Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas pierwszej rozmowy z rekruterem.
CZYTAJ

Pierwsza praca, jaka płaca?

Skończyłeś studia i jako młody, wykształcony, ambitny bez wątpienia stoisz przed wrotami swojej wielkiej kariery. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl